Kofsha pule me xhenxhefil dhe limon

Kofsha pule me xhenxhefil dhe limonPerbersit:
-4 kofsha,
-Një rrënjë e vogël xhenxhefil,
-Një kokërr qepë të kuqe,
-Fletë dafine,
-Çili (spec djegës),
-Pak gjalpë,
-Përzierje të erëzave të thata,
-1 dl rum,
-½ dl ujë,
-trumzë.

Përgatitja:

Kofshat i kriposni, shtoni trumzë, çili dhe renditni në enë në të cilën do ti pjekni. Gjalpin prejeni në copëza dhe renditeni rreth mishit, pastaj qepën preni në katrorë, xhenxhefilin në rrathë, kurse fletën e dafinës imtësojeni dhe të gjitha shtoni në enën me mish. Shtoni rum dhe ujin. Mbulojeni dhe pjekeni ngadalë. Kohë pas kohe lageni me lëngun në të cilin pjeket. Kur mishi është i gatshëm, hiqni kapakun dhe pjekeni edhe 10-15 minuta deri sa të merr ngjyrë të artë.

Article Categories:
Receta me mish Pule

Don't Miss! random posts ..