Kinder Schnitte

Përbërësit:
2 vezë
180 gr sheqer pluhur
120 ml vaj
120 ml jogurt
120 gr miell
1 sheqer vanilje
1 pluhur pjekurinash
20 gr kakao
1 krem shllag/pana vanilje
(Filli/mbushja)
120 ml qumësht
120 ml pana ëmbëlsirash
15 gr mjaltë Hapat: Së pari e përgatisim llin duke përzier të gjithë përbërësit me mikser, derisa të tojmë një masë të trashë të bardhë. Pastaj së pari rrahim vezët me sheqer e shkojmë duke shtuar gradualisht të gjithë përbërësit duke formuar një brumë të hollë, të ngjashëm me brumin e krepave.

Masën e hedhim në tepsinë e mbuluar me letër kuzhine dhe e pjekim në furrën e parangrohur në 180 gradë për 10 minuta, ose varësisht nga furra.
Kur të jetë pjekur peta, e nxjerrim dhe e ndajme përgjysme (për mesi). Njërës pjesë të petës i hedhim llin e përgatitur dhe e mbulojmë me pjesën tjetër të petës. E vëmë në frigorifer për 2 orë. Pas 2 orësh është e gatshme për konsumim.

Article Categories:
KEK & Biskota

Don't Miss! random posts ..