Kifle të njelmëta

Përbërësit:

-1/2 e litrit qumësht të vakët
-2/3 Lugë sheqer
-1/2 tharmi
-1 kg miell
-1 lugë e vogël kripë
-3 vezë
-1 dl vaj
-Margarinë

Përgatitja:

Në gjysmë litri qumështi të vakët hidhni 2/3 e lugës me sheqer dhe gjysmë tharmi dhe prisni të vijë. Përzieni një kilogram miell, një lugë të vogël kripë, 3 vezë, 1 dl vaj, ia shtoni këtë qumështit dhe prisni që brumi të vijë.
Kur brumi të vijë, e tëholloni 2-3 herë, grini përmbi margarinën dhe i bëni kiflet.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra

Comments

Don't Miss! random posts ..