Kifle të forta

Kifle të fortaPërbërësit:
-125 gr. margarin,
-2 vezë ( vetëm e bardha),
-1/2 gotë e çajit vaj,
-1 gotë e çajit ujë,
-1 lugë e supës uthull,
-1 lugë e supës kripë,
-1 lugë e supës sheqer,
-1 lugë e çajit pluhur për pjekurina (pecivë),
-Miell deri sa bëhet një brum shumë i butë.

Përmbi:
-E kuqja e vesë,
-Susam.

Përgatitja:
Të gjithë përbërsit i bëjm bashk dhe formojm një brum të butë. Brumin e lëmë 10 minuta. Mbas 10 minutave marim dhe ndajm në formë të shkopinjëve.
I bëjm forma sipas dëshirës dhe i vendosim në tepsi.
I lyejm me të kuqen e vesë dhe përmbi i hedhim susam.
Pjekim në temperaturë 175 gradë celsius.
Ju bëftë mirë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..