Kifle formash të ndryshme

receta gatimi per pergaditjen e kifleve te formave te ndryshme

receta gatimi per pergaditjen e kifleve te formave te ndryshmeNevojiten:

 • Një qeskë e gjysmë maja (10 gr),
 • 1/2 lit. qumësht,
 • 2 lugë sheqer,
 • pak kripë,
 • 2 vezë,
 • 1 filxhan kafeje vaj,
 • 1 sheqer vaniljeje,
 • 800 gr miell,
 • 1 pluhur paste,
 • 1 vezë për lyerje,
 • susam,
 • 50 gr gjalpë.

Përgaditja:

Maja ulet në pak qumësht të vakët me 1 lugë të vogël sheqer dhe 1 lugë miell. Në qumështin e vakët shtohen tharmi i ardhur, vezët, vaji, kripa, sheqeri, sheqeri vanilje dhe mielli i situr me pluhur paste.

Brumi përzihet me lugë druri e pastaj derdhet në tavolinë të përmiellur dhe ngjeshët mirë e mirë gjersa të gatuhet një brumë i butë dhe i lëmuar. Brumi i butë vendoset në enë ku është zënë,lyhet me vaj për të mos krijuar kore, mbulohet për të ardhë dhe dyfishuar volumin për afro 2 orë.

Brumi i ardhur ngjeshët pak, ndahet në afro 20 toptha. Hapen kuleçtë në madhësi pjate dhe, me ose pa djathë ose xhem brenda, mbështillen kiflet në forma të ndryshme. Kiflet vijnë 20 minuta,kyçet furra në 190 gradë C, pastaj lyhen me vezë të tundur, u hidhet mbi susam,nga një copëz gjalpë dhe futen në furrë për t’u pjekur gjersa të fryhen e të marrin ngjyrë të kuqërremtë. Mbulohen me pecetë për 10 min. që të zbuten,pastaj shërbehen.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra

Comments

Don't Miss! random posts ..