Këshilla; qumështi i bletës dhe vetitë e tij

2Qumështi i bletës është tonik, energjik, antiseptik (kundra mikrobeve), etj. Ai është mjaft pozitiv për shëndetin dhe shumë i preferuar nga meshkujt. Gjithashtu, përdoret edhe për maska bukurie. Qumështi i bletës që prodhohet nga gjëndrat e bletëve punëtore, sherben për të ushqyer larvat gjatë tre ditëve të para dhe për të ushqyer mbretëreshen. Ky ushqim e mban mbretëreshen në jetë për 8 vjet, shumë interesant ky fakt duke ditur që një bletë e zakonshme, e cila ka lindur nga e njëjta vezë me mbretëreshen jeton vetëm 21 ditë.

Qumështi i bletës ka ngjyrë të bardhë në të verdhë, është si krem, ka shije të thartë dhe më pak arome.

Përmbajtja
Qumështi i bletës përmban të gjithë aminoacidet esenciale për njeriun. Enzima dhe derivatet e tyre. Sheqer: fruktozë dhe glukozë. Yndyrna 80-90 për qind, por ato janë neutrale dhe nuk i bëjnë dëm organizmit. Minerale: K, Ca, Na, Zn, Fe, Cu dhe Mn. Vitamina: B1, B2, B5, B6, acid folik, vitamine H. Hormoni: progesteron, estrogjeni, testosteron.

Efektet kuruese
Ka efekt qetësues dhe çlodhës, ul nivelin e hormoneve tiroidian!

Ndihmon zhvillimin, rritjen. Stimulon gjëndrat seksuale, ndihmon prodhimin e vezorëve, ndihmon në mbajtjen e shtatzënisë duke rritur nivelin e progesteronit në gjak.

Rrit nivelin e testosteronit në gjak duke ndihmuar në problemet e potencës mashkullore. Stimulon gjëndrat mbiveshkore. Ndihmon në sëmundje si artriti ose lodhja kronike.

Ul zmadhimin e prostates, ka të njejtin efekt si hormonet femërore. Normalizon punen e testikujve. Ndihmon në funksionimin e melçisë dhe sëmundjet e saj, hepatite, rigjeneron strukturen e melçisë. Ka efekt antiinflamator (si paracetamoli, advil). Pastron organizmin nga toksina.

Ndihmon funksionimin e veshkave. Rrit jetëgjatësinë e njerëzve duke ruajtur “rininë” e enëve të gjakut. Zgjeron enët e gjakut. Ndihmon në uljen e kolesterolit dhe triglicerideve.

Rrit imunitetin. Ndihmon në formimin e rruazave të kuqe të gjakut, këshillohet në anemi. Ndihmon në mikrohemoragji. Në lëkure, rregullon prodhimin e yndyres. Përdoret në kozmetike, sepse ndihmon në pastrimin dhe rinimin e lëkurës. Përdoret si agjent antibakterial dhe antivirusal lokal për probleme të ndryshme të lëkurës. Tek fëmijët e sapolindur ndihmon në rritjen në peshë.

Kur NUK duhet të përdoret:
Në kriza astme, sepse qumështi i bletës mund të ngushtojë bronket gjë që do t’a rendonte sëmundjen. Në alergji ndaj përbërësve të qumështit të bletës. Nuk duhet t’a përdorin ata që vuajnë nga sëmundja Addison si dhe ata që kanë kancer në faze akute.

Efektet anësore:
Dhimbje stomaku, të vjella, diarre dhe pagjumësi (kjo e fundit ndodh me shpesh tek femrat). Në të tilla raste në fillim ulni dozen dhe nëse efektët anësore nuk përmirësohen ndërprisni konsumimin. Kujdes: nëse nuk respektoni dozat mund të jetë helmues. Duhet pasur kujdes në përdorim kur organizmi është tepër i dobësuar, është e pamundur tretja e qumështit. Kur vuani nga sëmundje me spazma të tubit tretës, kancer shumë të përhapur në lëkurë.

Kura:
Kura duhet të zgjasë 1 muaj, maksimumi 3 muaj, për dozat lexoni me kujdes letrat që e shoqërojnë dhe respektoni indikacionet e shkruara. Rezultatet e kurës mund të shfaqen menjëherë ose pak me vonesë, sepse ndryshe nga poleni qumështi i bletës vepron me ngadale.

Sëmundjet në të cilat duhet të përdoret:
Hipertiroidisëm
Diabet
Hiperkolesterolemi, hipertrigliceridemi (kolesterol dhe trigliceride te larta)
Sëmundje të zemres dhe enëve të gjakut
Sëmundje kronike të mushkërive
Sëmundje të gojës, probleme me mishrat e dhëmbëve, probleme të fytit
Sëmundje të veshkave
Artrite reumatoide
Probleme seksuale, probleme me riprodhimin, ndihmon në periudhat e premenopauzës
Kancer
Në pediatri ndihmon, sidomos për fëmijet e lindur para kohe ose distrofik

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Këshilla

Don't Miss! random posts ..