Kerpudha te mbushura me bishtaja

Kerpudha te mbushura me bishtajaPerberesit:

-12 kerpudha shume te medha

-2 thelpinj hudher

-12 dege majdanozi me gjethe te gjera

– 6 gjethe mente

-2 luge buke te grire

-1 luge bishtaja

– 2 luge gjalpe

-3 luge vaj

-piper

Pergatitja:

1.Zgjidhni kerpudha shume te fresketa.Preferohen me
shume kerpudhat e kuqerreme se sa te bardhat.

2.Per kete revete do te perdorni vetem koken e kerpudhes.
Hiqni bishtin nga koka e kerpudhes dhe lajeni mire kete te
fundit ne uje te rrjedhshem.Thajini mire.

3.Qeroni thelpinjte e hudhres.Hiqni gjethet e majdanozit,
bashkojini me ato te mentes dhe futini ne nje gote pasi ti
keni grire shume holle.Duhet t’ju dalin rrteh dy gota barishte
te shtypura.

4.Pergatisni mbushjen:prisni trashe bishtajat dhe rrihini ne
havan.Bashkojini barerat e shtypur,hudhren e copetuar,
buken e thekur te grire dhe gjalpin.Perziejeni mire mase me
pirun dhe hidhni ngadale 2 luge vaj ulliri.Hidhini piper.

5.Ndizni furren dhe vereni ne temperature gjysem te larte.
Lyeni taven e furres me pak vaj.Vendosni mbushjen ne cdo
koke te kerpudhes dhe vereni ne tave. Me nje luge hidhini
vaj ulliri persiper.

6.Futeni taven ne furre dhe lereni per rreth 25 minuta.Sapo
te jene pjekur kerpudhat,sherbejini.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..