Kek te vegjel me krem djathi

kekPerziejini mire dhe lerini menjane:
-200 gr. krem djathi ne temp. e dhomes
-1/3 filxhan caji sheqer
-1 veze
-1 filxhan caji cokollat e grire

Ne nje tas te madh perzieni:
-3 filxhan caji miell
-2 filxhan caji sheqer
-1/2 filxhan caji kakao
-2 luge caji sode buke
-1 luge caji kripe

Pastaj shtoni:
-1 luge caji vanilje
-1 1/2 luge gjelle uthull
-2/3 filxhan caji vaj gjelle
-2 filxhan caji uje

Perziejini me nje pirun. Brumi qe formohet eshte i lingshem. Merrni nje tave me forma per kek te vegjel dhe lyejeni secilen forme me pak margarine. Mbushini format e kekeve te vegjel 2/3 me brumin cokoolate dhe shtoni nga nje luge caji me perzierjen e djathit ne mes te secilit prej tyre. Piqini ne 180°C per 20 – 25 minuta. Kur te ftohet hidhuni siper kremin e djathit.

Kremi i djathit:
Perziejini te gjithe keta perberes dhe rrihini mire:
-3 luge gjelle margarine
-100 gr. krem djathi
-1 3/4 filxhan caji sheqer puder
-1/2 luge caji vanilje

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..