Kek me mollë, arra dhe rrush të thatë

Perberesit

-200gr miell
-100gr sheqer
-200ml qumesht
-2 te verdha vezesh
-3-4 molle mesatare
-70gr gjalp te shkrire ne mikrovale
-1/2 bustine pluhur pjekes
-50gr arra ne copa te vogla
-50gr rrush te thate
-sheqer pluhur per sperkatje

Vendosim si fillim rrushin e thate ne nje ene te vogel me uje te ftohte ne menyre qe te zbutet.

Ne nje tas te madh, rrahim me ndihmen e nje mikseri te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te formohet nje krem me ngjyre te hapur, shtojme me rradhe qumeshtin, miellin, pluhurin pjekes, gjalpin dhe vazhdojme perzierjen me spatul derisa e gjithe masa te homogjenizohet.

Se fundi, shtojme edhe rrushin e thate te shtrydhur fort me dore, arrat ne copa te vogla (nese deshironi mund ti piqni paraprakisht), dhe mollet e prera ne feta te holle. E perziejme mire perberjen dhe e vendosim ne nje tave te lyer me gjalp dhe miell ose te shtruar me leter furre. E pjekim ne furre te parangrohur ne 170°C per rreth 50 minuta. Perpara se ta servirim, e leme per rreth 20 minuta ne temperature ambjenti ne menyre qe te ftohet dhe te kulloje njekohesisht.
E sperkasim me sheqer pluhur dhe e sherbejme.

Article Categories:
KEK & Biskota

Comments

Don't Miss! random posts ..