Kek me kos dhe vaj

Kek me kos dhe vaj

Për 1 kek në tavë me korrent duhen :

miell : 2 gota uji,

vezë : 2 kokrra,

sheqer : 1 gotë uji,

vaj : 2 filxhanë kafeje,

kos : 2 filxhan kafeje,

lëkurë limoni,

arra : 1 filxhan kafeje,

sodë gjysmë : lugë kafeje,

sheqer pudër : 1 lugë gjelle.

Në një enë rrihen vezët me sheqerin, shtohet kos, vaj, lëkurë portokalli ose limoni, arra të grira hollë e sipas mundësisë rrush ose fiq të thatë të grirë dhe përzihen mirë. Sitet mielli, përzihet me pak sodë dhe hidhet masa e përgatitur. Brumi nuk duhet të rrihet shumë që të mos bëhet elastik. Pastaj hidhet në tavën me korrent të lyer me yndyrë dhe të pudrosur me pak miell. Në mes vendoset forma që ka tava, piqet për 35-40 minuta, ftohet pak, hiqet nga tava, hiqet dhe forma e mesit dhe sipër i hidhet sheqer pudër. Gjatë përgatitjes së kekut një pjesë mund të përzihet me kakao dhe të hidhet përsipër, kurse pjesa tjetër të lihet e bardhë.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira · KEK & Biskota

Don't Miss! random posts ..