Kek me karrota

Recete per pergaditjen e kekut me karrota

Recete per pergaditjen e kekut me karrotaPërbërësit e nevojshëm:

  • 380 gr miell,
  • 100 gr gjalpë/margarinë,
  • 100 gr bajame,
  • arra të grira,
  • 300 gr karota të grira,
  • 3 kokrra vezë,
  • 3 lugë gjelle sheqer sodë buke.

Në një tas të thellë përzihet mielli, soda, sheqeri, vezët dhe gjalpi i cili duhet të jetë i butë (në temperaturë dhome). Rrihen derisa të bëhet masa homogjene dhe pastaj duke vazhduar përzierjen i hidhni bajamet e grira dhe karotat e grira. Pastaj hidhet në tavë (të lyer me pak gjalpë dhe pak miell që të mos ketë ngjitje) dhe futet në furrë në 175-180 gradë për 40 minuta.

Article Categories:
KEK & Biskota

Comments

Don't Miss! random posts ..