Kek me bukë të thekur

Nevojiten: 8 luge buke te thekur 8 veze 8 luge sheqer
Sherbeti: 1,5 gote uji me sheqer 2gota me uje
Pregatitja: Rrahim 8 te bardhat e vezeve derisa te behen ,marenge dhe te verdhat i rrahim me vete me sheqerin.
I perziejme ne nje tas te tera dhe shtojme dhe buken e thekur .perzihen mire e mire.

Lyejme taven me gjalp dhe hedhim brumin ne tave… e pjekim ne furre te parangrohur me pare ne 180grade.

Pasi te piqet keku duhet te lene te ftohet, por jo shume dhe i hidhet sherbet i ftohte. Mbahet ne frigorifer per nje shije me te kendshme.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..