Kek bostani

Përbërësit

3 vezë
1 gote sheqer
1 gote spinaç
gjysme gote vaj vegjetal
1 Pluhur pjekje
2 vanilje
2 gota miell
PËR KREM
2 gota qumësht
4 luge te gjelles sheqer
1 luge te gjelles niseshte
1 luge te gjelles miell
1 luge te gjelles gjalpë
PËRMBI
lëng luleshtrydhës sos

Hapat

Përbërësit e kremit i vendosni në tenxhere për pjekje, spinaçin e pastroni mire dhe e vendosni në blendar për grirje
Vezët dhe sheqerin përzieni deri sa të trashët. Vajin vegjetal dhe spinaçin bashkangjisni glazurës.
Pastaj ia shtoni edhe miellin, pluhur pjekjën dhe vaniljën.
Enën e pjekjës e lyeni me vaj dhe e derdhni glazurën e përgatitur në të.
Në temperaturë 170 gradë celsius për 25-30 minuta e pjekeni.
Pas pjekjës e merrni furra dhe e lëni të ftohet, kremin e derdhni në blendar dhe e derdhni përmbi kek.
Sosin e luleshtrydhës e derdhni përmbi kek dhe copëzat e çokollatës, e vendosni në frigorifer për ftohje.
Tani do ta shijoni këtë kek me shije të jashtëzakonshme.
Ju bëftë mirë!

Article Categories:
KEK & Biskota

Don't Miss! random posts ..