Karota ka shumë përfitime shëndetësore

Karota ka shumë përfitime shëndetësorePërveç faktit që është një perime e shijshme është shumë e rëndësishme për shëndetin. Karota është një burim i pashtershëm i vlerave ushqyesve.

E pasur me vitamina, kështu që është veçanërisht e dobishme për shëndetin, pavarësisht nga mënyra e degustimit. Të papërpunuara ose të ziera, karotat janë të pasura me vitaminë A, e cila hidraton lëkurës dhe përmirëson shikimin. Lëngu i karotës është gjithashtu i pasur me vitaminë B1, B2, B6, C dhe K që kanë përfitime të ndryshme shëndetësore. Ato ndihmojnë trupin të mbrohet kundër disa çrregullimeve të caktuara gastrointestinale, çrregullimeve të tretjes dhe zorrëve, paralizës dhe atrofisë së muskujve të këmbëve.

Lëngu i karotës është gjithashtu i pasur me kalium, fosfor dhe hekur. Kur konsumohet e papërpunuar, karota është e pasur me vitaminë B3 dhe e gatuar, ajo ka një sasi të madhe të vitaminës E. Me pak fjalë, kjo është një perime që ka të gjithë të mirat.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Këshilla

Don't Miss! random posts ..