Karkaleca të fërguar me qepë të skuqura

karkalecaPërgatiten karkalecat. Zgjidhen qepë të mëdha me rrathë të rregullt, priten në feta të rrumbullakëta, sipas rrathëve që ka qepa, me trashësi 1-2 mm.

Në një enë rrihen vezët me ujë e kripë, shtohet mielli dhe përgatitet një brumë petullash i derdhur.

Qepët spërkaten me kripë, lyhen me miell, që t’u thahet sipërfaqja e të qëndrojë brumi, dhe skuqen duke i kaluar një e nga një rrathët në brume.

Shërbehet duke i vendosur karkalecat në pjatë; anash tyre vendosen qepët dhe zbukurohen me degë majdanozi e feta limoni.

Per 4-5 persona duhen:
– 1 kg karkaleca;
– 1 kokërr limon mesatar;
– 2 kokrra vezë;
– gjysmë filxhani çaji me galetë;
– 2 filxhanë kafeje me vaj për skuqie;
– 2 qepë të mëdha;
– 1-2 gota ujë;
– kripë.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..