Karkaleca shef

Karkaleca shefPër 1 person
10 karkaleca
2 domate të prera në formë kubike
1 pana
1 teke konjak
piper jeshil
200 gr mozarella

Përgatitja:
Karkalecat pasi qerohen duhen marinuar me kripë e piper jeshil.

Në një tigan hedhim vaj ulliri mjaftueshëm sa për të skuqur karkalecat. I lëmë të skuqen për 10 min duke i kaverdisur herë pas herë.

Gjatë kohës së skuqjes i hedhim piper jeshil kokërr. I shuajmë me konjak.

Shtojmë domatet e prera në formë kubike dhe i lëmë të skuqen për 10 min.

I hedhim pana dhe kripë sipas dëshires. Shtojmë një filxhan të vogel me ujë dhe i lëmë për 5 min në zjarr…pasi hiqen nga zjarri hidhen në një tave qelqi dhe i shton sipër Mozarella dhe lihen në furrë derisa të skuqet mozzarella!

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:

Don't Miss! random posts ..