Karkaleca me kërpudha të freskëta

karkalecaMe gjalpë, skuqet qepa mbuluar rne kapak sa të zverdhet, shtojmë kërpudhat, pastaj karkalccat e zier; i shuajmë me vere të bardhë. Hedhim pak mustardë, kripë, piper dhe ktern qumështi, i përziejmë.

I lëmë të ziejnë 2-3 minuta dhe i vendosim mënjanë. Merren feta buke të bardhë, të cilat priten në formë vezake, skuqen me gjalpë dhe mbulohen me masen e përgatitur;  spërkaten me majdanoz të grirë hollë.  Rreth e qark pjatës vihen, për zbukurim, karkaleca dhe feta limoni.
Për.4-5 perrona duben:

– 1.5 kg karkaleca;

– 1 kokërr qepë mesatare;

– 2-3 lugë gjelle lyrë; – 4-5 këtpudha rnesatare;

– 1 filxhan kafeje verë e bardhë; – 1 lugë kafeje me mustardë të gatshme;

– 2 lugë gjelle me krem qumështi;

– nga 2 feta buke për person;

– 2 lugë gjelle me gjalpë;

– 1 tufë majdanoz; – 1 kokërr limon; – kripë dhe piper.

Article Tags:
Article Categories:
Peshk & Fruta Deti

Don't Miss! random posts ..