Karbonara greke

Perbersit:

-500g makarona misko
-1 spec jeshil
-1 kuti me kerpurdha
-1 pako bejkon(proshut derri)
-500g krema galaktos(pana)
-200g djath kackavall
-piper
-krip

Pergatitja:

Ne nje tenxhere vendosim makaronat te ziejn pasi te zihen makaronat i kullojme dhe i leme menjeane. Me pas ne nje tenxhere te vogel hedhim vaj ulliri, specin e grire ne forme kubi e skuqim pak. Pastaj hedhim proshuten e derrit e perziejme me pas shtojme kerpurdhat i skuqim dhe pastaj hedhim panen, piperin,kripen dhe ne fund hedhim djathin kackavall dhe i leme rreth 1 min ne zjarr. Pasi e heqim hedhim perberjen ne makarona dhe i perziejm mire mire.

Article Categories:
Pasta

Don't Miss! random posts ..