Karamele me qumesht

Përbërësit:

-1 kg sheqer
-1 lt qumësht

Shkrini sheqerin ne qumështin e ftohte e pastaj vëreni ne zjarr te zieje. Përziejeni me luge druri shpesh, ne zjarr te mesëm,derisa masa te behet si marmelate.
Hapeni masën ne një sipërfaqe mermeri ,ose ne një pjate te gjere ,te ceket e te lagur.
Lëreni te ftohet dhe pastaj priteni masën si marmelate ne copa te madhësisë qe doni.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..