Kaneloni me brokoli

051070e8-e3e6-4e1d-9943-356f334eedf6---0-Përbërësit

– 50 gr peta lazanje
– 300 gr brokoli
– 200 gr rikota
– 100 gr djathë kaçkavall
– 40 gr djathë i grire dele
– 30 gr djathë grana i grire
– 30 gr gjalpë
– 2 luge vaj
– kripe, vaj

Përgatitja

Lani brokolit dhe eliminoni pjesët e forta dhe gjethet, ndajini ne copa dhe vërini te ziejnë ne avull për 10-15 minuta derisa te zbuten. Fruloni brokolit ne mikser, bashkoni rikoten, djathin te prere ne copa, djathin grire dhe përziejini derisa sa te përftoni një përbërje homogjene, rregullojini me kripe dhe piper. Ziejini petat e lazanjes ne ujë te bollshëm me kripe duke i shtuar dhe dy luge vaj ulliri, për te evituar qe petët te ngjiten dhe me pas lëreni te kullojnë. Shpërndani ne petat e lazanjet 2-3 luge me përbërjen dhe rrotullojini duke formuar kanelonet. Vazhdoni kështu derisa te mbaroni te gjithë përbërjen. Lyeni me gjalpë një tepsi dhe sistemoni kanelonet ne një shtrese, shpërndani djathin grana te grire dhe gjalpë. Piqini ne furre me 180′ për 20 minuta. Ndajini ne pjata dhe shërbejini.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Vegjetariane

Don't Miss! random posts ..