Kafja jeshile kundër diabetit

Kafja jeshile kundër diabetitKonsumi i kafesë së gjelbër mund të ndihmojë në kontrollin e sheqerit në gjak dhe kështu të parandalojë diabetin.

Ky është përfundimi i nxjerrë nga një studim i bërë nga studiuesit amerikanë. Studimi tregon se ka një ulje të rrezikut të diabetit me 50 % për njerëzit që pinë 7 gota kafe në ditë në krahasim me ata që konsumojnë vetëm dy gota.

Sekreti i kafes së gjelbër, është prania e një substancë natyrale në kokrrizat e saj, acidit klorozhenik. Kjo substancë është shumë e përqendruar tek kafja e gjelbër por ajo është e pranishme edhe tek molla, kumbullat e thara.

Çdo filxhan kafe i konsumuar gjatë ditës do të rezultojë në një rënie të rrezikut të zhvillimit të diabetit me 7%.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Pije

Don't Miss! random posts ..