Kafe e ftohtë

Perberesit per 2 persona (2 kafe)
-2 filxhan kafe ekspres ose moka ne temperature ambjenti
– 6 luge te vogla sheqer (sipas preferencave)
-6-7 kuba akulli
-pak kanelle (sipas deshires)
-pak pana te rrahur per zbukurim (sipas deshires)

Pregatitja e kesaj recete eshte teper e thjeshte: vendosim ne mikser te gjithe perberesit e mesiperm dhe i grijme per pak sekonda derisa akulli te jete copetuar ne grimca shume te vogla. Hedhim gjysmen e kafes se ftohte ne gotat ku do ta servirim, dhe vazhdojme akoma edhe per pak sekonda perzierjen e pjeses se mbetur derisa perberja te rezultoje kremoze. E hedhim mbi kafet dhe i dekorojme me pak pana te rrahur sipas deshires.Keshille: Nese shija e kafes ju pelqen me e zbutur, mund te shtoni pak qumesht te ftohte gjate perzierjes ne mikser.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Pije

Comments

Don't Miss! random posts ..