Kadaif me bamje

Perbersit:
-1 kg kadaif
-500gr bajame te qeruara
-pak kanell
-gjalp
-2 lug caji peksimadhe ( buke e thare dhe e thermuar )

Per shurupin
-1kg e gjysem sheqer
-4 gota uje
-pak leng limoni

PERGATITJA

Shtypni bajamet dhe beni gati si miell,pastaj perzieni mire e mire ,me peksimadhen dhe kanellen.Lyeni tepsin me gjalp.Merrni pak kadaif ne fije ,hapeni dhe vendosni ne qender pak mbushje me bajame,mbeshtilleni kadaifin dhe vendoseni ne tepsi,,,vazhdoni ne kete menyre derisa te jete mbaruar krejt kg i kadaifit.Mbi cdo role kadaif hidhni nga pakez gjalp.Piqeni ne 170 grade per 30-40 minuta.Lereni te ftohet dhe pregatitni shurupin dhe hidheni siper kadaifit ngadale me nje luge te madhe

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..