Kadaif me arra

Kadaif me arraPërbërësit:
-500gr kadaif
-200 gr arra(ben edhe pa arra)
-120 gr margarin

Sherbeti:
-1kg sheqer
-700ml uje
-1 vanil sheqer
-1/2 e limonit

Përgatitja:
Kadaifi rrafshohet ne tepsi .Permbi i qitet margarina e shkrire dhe futet ne furre ne temperature 180*C deri sa te piqet.
Pergatitja e sherbetit:
Zihet sherbeti me nje vanil sheqer dhe limoni i prere ne copa.Nga momenti qe fillon te vloje zihet edhe 5 minuta.Pasi te ftohet kadaifi i qitet sherbeti i vaket.
P.S.Nga kadaifi mund te formohen edhe rolle ,ne mes i qiten pak arra dhe mbeshtillen ne forme te sarmeve.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..