Kabuni me rrush të thatë

Përbersit;

-Oriz 1 gotë uji,

– lëng mishi 2 gota uji,

-rrush i thatë

-1 filxhan kafeje,

– sheqer 1 filxhan caji,

-gjalp 3-4 lugë gjelle.

Orizi pastrohet, lahet dhe kaurdiset me gjalpë, pastaj shtohet lëng mishi (mundësisht dashi) ose ujë, rrush i thatë (shpëlahet më parë me ujë të vakët), pak kripë dhe vihet të ziejë.

Kur është thithur pothuajse i gjithë lëngu dhe në sipërfaqe janë krijuar vrima, hiqet nga zjarri, përzihet me sheqer, kanellë e karafil të bluar. E mbulojmë me kapak dhe e leme ne nje vend te ngrohte.

Masa hidhet në forma ose filxhanë dhe pastaj përmbyset. Për kabuni masa e orizit dhe e lëngut merret si për pilaf të zakonshëm: 1 kg oriz me 2 litra ujë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..