Hithenik

Përbërsit:

-1 e kg fletë hithrash,

-1 filxhan ( i kafes së bardhë),

-miell misri dhe miell gruri,

-1 qese bakin,

-3 veze,

-100 g yndyrë,,

– 200 g djathë ose mazë.

Përgatitja: Fletët e hithrave përvëlohen me ujë të valë, kullohen dhe prehen. Hithrave të përgatitur në këtë mënyrë i shtohen përbërësit ë tjerë, përzihen mirë dhe qiten në tepsi të lyer me yndyrë. Hitheniku i përgatitur në këtë mënyrë piqet afro gjysmë ore. Pasi të piqet sipër mund t’i qitet kos.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Comments

Don't Miss! random posts ..