Hasude

Perbersit:

*1 liter uje
*300gr niseshte
*50gr gjalp
*400/500 gr sheqer
Pergatitja:
Marrim tenxheren e i hedhim 800ml uje, hedhim sheqerin dhe gjalpin e vendosim ne zgjarr nderkoh me ato 200ml uj te tjera marrim dhe i hedhim ne 1 ene tjeter edhe me past shtojme dhe niseshten edhe e trazojn sa niseshteja te tretet krejt, sapo tenxherja te nisi te mari val i hedhim niseshten e tretur,tashme eshte e ter puna qe duhet ber sapo niseshteja hidhet ne tenxhere uji nis te trashet e kjo do trazuar e vetem trazuar (kujdes duhet trazuar mir pasi fundi i tenxherez ze 1 mas e kjo se lejon qe te behet mir e te behet shpejt) mendoj qe per 5 min do vahzdoj trazimi edhe kjo do behet 1 mas,pasi asudeja u be ne tenxhere menjeher marim disa pjata e me nje lug gjelle e marim nga tenxherja edhe i vem ne pjata (vendosen ne pjata me 1 te mbushur lug gjelle kjo sherben edhe si mas edhe per ti ber si topa topa) vendosja ne disa pjata sherben per racione aq sa persona jeni ne shpi aq pjata beni pasi te ket mbaruar kjo gje mund te hidhni e pak kanell persiper Ju befte mir e rekomandohet te haet e ngroht dmth sa behet se po u ftoh i iken krejt shija.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..