Hallve me kos

hallvePerbersit:
1 filxhan caji me vaj,
2 filxhana caji me miell (ermil),
1 filxhan caji me kos ,
gjys filxhani caji me ara te grira,
1 filxhan caji me rush te thate,
pak lekur portokalli.

Sherbeti:
Gjysme kg sheqer , 1 liter uje:
I ziejme keto dhe i leme te ftohet pak

Pergaditja:
E vini vajin bashke me miellin (ermik) ne nje zjarr mesatar per 5 min, duke trazuar me nje luge druri deri sa te skuqet.

Shtojme rrushin e thate, kosin arrat, lekuren e portokollit dhe i trazojme per pak minuta, ne vazhdim heqim masem nga zjarri.

I shtojm sherbetin, jo shume te nxehte dhe e trazojme me nje luge druri.

E vendosim perseri ne zjarr te zieje edhe 5min, pastaj e leme pak te ftohet dhe i japim forma sipas deshires.

I sperkasim me pluhur kanelle nese duam sipas deshires.

Ju befte mire!

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..