Hallvasia

Ja Receta:

Përbërësit:
1 gotë sheqer
1/2 gotë ujë

1/4 gotë ujë trëndafilli
4-6 lugë shafran
1-kuti gjalp pa kripë
1 gotë miell

Përgatitja:
Në një tigan të vogël hidhni sheqerin dhe ujin dhe lëreni të ziejnë. Kur sheqeri është shpërbërë, shtoni shafranit dhe ujin e trëndafilit. Hiqeni nga zjarri kur të shikoni se është formuar shurupin. Në nje tigan të vogel vendosni gjalpin dhe lëreni të shkrijë në nxehtësi mesatare. Shtoni miellin me ngadalë dhe përziejini me gjalpin për të bërë një përzierje. Më pas shtoni shurupin , shafronit dhe ujin e trëndafilit dhe përziejini së bashku. Hiqeni nga zjarri dhe vendosi në format që dëshironi të jepni dhe lëreni të ftohet.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira · KEK & Biskota

Don't Miss! random posts ..