Gurabije me marmelatë

jam-filled-cookiesPërbërësit:
3 vezë,
1 gotë çaji sheqer,
1 margarinë,
miell sipas nevojës.

Përgatitja:
Të gjitha këto i bashkojmë dhe formohet brumi. Brumi nuk duhet të  jetë shumë i trashë. I shtohet edhe sheqeri pluhur dhe 1 aditiv (‘pecivë’). Pastaj e tërheqim në formë të rrumbullakët me shkop piteje, ndërsa me gotë uji i bëjmë format dhe në mes i lyejmë me marmelatë. Pastaj i kthejmë përgjysmë dhe skajet i shtypim me pirun. Kështu veprojmë derisa të harxhohet krejt brumi. Piqen 20 minuta në 200°C. Kur i nxjerrim, u hedhim sheqer pluhur

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira · KEK & Biskota

Don't Miss! random posts ..