Gullash Segedini

Përbërësit:

▪ një pulë prej 1.2 kg.
▪ 500 g domate
▪ 2 karota
▪ 350 g qepë
▪ 200 g patate
▪ vaj
▪ kripë
▪ piper i kuq, kopër, kumin, piper i bluar i zi

Përgatitja:

Qepen e grirë fërgojeni në vaj të nxehur dhe shtoni karotat e prera në rrathë. Pastaj përzieni dy lugë piper të kuq dhe copëzat e mishit të pulës dhe fërgoni.

Qitni krip dhe piper sipas shijes dhe qitni një litër ujë. Lëreni që të marinohet në zjarr të ulët rreth gjysmë ore.

Pastaj shtoni pataten e grirë imët, domaten e grirë dhe pak kumin.

Lëreni të zihet edhe rreth njëzet minuta, kur edhe gullashi bëhet i gatshëm për ta servuar.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..