Gogla mishi në salcë domatesh

Përbërësit e nevojshëm:

▪ 500 g mish të bluar
▪ salcë domatesh
▪ 500 ml domate të kulluara
▪ 1 qepë (grijeni imët)
▪ 1 lugë miell
▪ 4 lugë vaj
▪ 1 filxhan oriz (rreth 50 g)
▪ 1 karotë e madhe e grirë në rende
▪ 1 kungulleshë (e grirë në rende dhe e kriposur që të lëshojë ujë)
▪ kripë, piper mëlmesa
▪ 1 vezë Përgatitja: Përgatitja për salcë: në vaj fërgoni qepen dhe shtoni një lugë miell.

Fërgoni rreth një minute dhe shtoni domaten e grirë. Shtoni rreth 300 ml ujë. Qitni kripë dhe prisni që salca të vlojë. Ndërkohë, përgatitni goglat e mishit.
Në enë qitni të gjithë përbërësit (kungulleshën më parë kullojeni) dhe përzieni mirë. Në salcën e zier shtoni një nga një goglat e mishit të madhësisë së arrave. Kur salca sërish të vlojë, zvogëlojeni zjarrin dhe zieni në zjarr mesatar rreth pesëdhjetë minuta. Shërbimi: si shtojcë më së miri përshtatet pureja nga patatja.

Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..