Gjoks gjeli frikase

Perberesit:
600 g gjoks gjeli
200 g kerpudha

2 te verdha veze
½ gote krem qumeshti
Gjalpe
2 limona
500 ml leng pule
1 karrote
1 dege selino
1 tufe majdanoz
Kripe
Piper
Pergatitja:
Ziejme kerpudhat per 2 minuta me uje me 1 limon te shtrydhur dhe kullohen.
Pritet gjoksi I gjelit ne 4 pjese dhe skuqet ne gjalpe (nuk duhet te marre ngjyre), sperkatet me miell duke I trezuar shtojme 1 filxhan leng, (kujdes qe te mos formohen kokrra) me pas shtojme karrotat, selino, dhe majdanoz te grira holle…Mbulohen me leng, hedhim kripe e piper, mbulohet tenxherja dhe lihen te ziejne per 30 minuta…(gjate zierjes trazohen here pas here dhe nese eshte e nevojshme shtojme leng pule)
Kurt e kete ziere mishi shtohen kerpudhat, zihen bashke per 5 minuta dhe nese salca duket e holle, lihet te avulloje e me pas hiqet nga zjarri.
Rrihen te verdhat e vezeve me kremqumeshtin dhe disa pika leng limoni, hidhet siper mishit duke I perziere me shpejtesi. Pak kripe sipas deshires…sherbehet e ngrohte.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..