Galaktompoureko

embelsirePerberesit:
3 veze , 150 gr semoline e holle, 100 gr sheqer, 1 luge vanilje leng, 1 kg qumesht ,1 kg pete te holla me veze, 200 gr gjalpe i shkrire (i kulluar nga hira)

Per shurupin: 1.5 gota sheqer, 1 gote uje, pak lekure limoni, 1 luge e vogel leng limoni.

Pergatitja:
Rrahim vezet me sheqerin per 5 minuta , shtojme qumeshtin , semolinen dhe e veme ne zjarr te ngadalte .

Trazojme vazhdimisht derisa te krijohet nje kreme homogjene .

Mbyllim zjarrin dhe shtojme vaniljen. Nje nje tepsi me diameter 25 cm shtrojme 6 pete (duke i sperkatur mire me gjalpin e shkrire para se ti shtrojme), hedhim kremin e pergatitur, kthejme anet e peteve brenda tepsise (mbi kreme) dhe shtrojme persiper 6 pete te lyera me pare me gjalpe .

Presim anet qe teprojne. Me nje thike te mprehte presim galaktoburekon duke mos vajtur deri ne fund .

Piqet ne 165 grade per 45 minuta. Sa presim te piqet pergatitet sherbeti. Zihet uji, sheqeri dhe lekura e limonit .

Pasi te jete gati shtohet lengu i limonit qe te mos sheqeroset .

Kur galaktobureko te jete pjekur me kujdes sherbetin qe eshte i vaket. Presim ne racione dhe e sherbejme pasi eshte ftohur. Ju befte mire!

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..