Fokaçe integrale me domatino

Fokaçe integrale me domatinoPërbërësit për fokaçen:

-400 g miell integral

-pak kripë të imët

-15 g maja birre

-5 lugë vaj ulliri

-pak ujë të ngrohtë

-1 lugë e vogël sheqer kaf

-rigon

Pjesa tjetër:
-pak rigon
-disa domate të vogla
-pak kripë kokërrmadhe
Përgatitja:

Përzieni miellin me kripën, majanë e birrës, vajin dhe ujin duke i punuar me dorë ose në brumatriçe. Mbulojeni me një beze të lagur dhe lëreni të vijë në një vend të ngrohtë derisa volumi i tij të trefishohet.

Pasi të kalojë kjo kohë, njomni një tavë bollshëm me vaj dhe vendosni në të brumin, hapeni mirë me duar. Sipër ngjeshni domatet e lara, spërkateni me kripë të trashë dhe rigon dhe lëreni të vijë përsëri në një vend të ngrohtë për rreth 1 orë.

Pastaj piqeni në 180 për 20 minuta ose derisa shikoni që është pjekur.

Shënim: për një brumë akoma më të butë mund t’i shtoni pakëz sheqer.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..