Fokaçe integrale me domate të vogla

Fokaçe integrale me domate të voglaPërbërësit për fokaçen:

-400 g miell integralpak kripë të imët
-15 g maja birre5 lugë vaj ulliripak ujë të ngrohtë1 lugë e vogël sheqer —-kafrigon
Pjesa tjetër: pak rigon
-disa domate të vogla
-pak kripë kokërrmadhe

Përgatitja:
Përzieni miellin me kripën, majanë e birrës, vajin dhe ujin duke i punuar me dorë ose në brumatriçe. Mbulojeni me një beze të lagur dhe lëreni të vijë në një vend të ngrohtë derisa volumi i tij të trefishohet. Pasi të kalojë kjo kohë, njomni një tavë bollshëm me vaj dhe vendosni në të brumin, hapeni mirë me duar. Sipër ngjeshni domatet e lara, spërkateni me kripë të trashë dhe rigon dhe lëreni të vijë përsëri në një vend të ngrohtë për rreth 1 orë. Pastaj piqeni në 180 për 20 minuta ose derisa shikoni që është pjekur. Shënim: për një brumë akoma më të butë mund t’i shtoni pakëz sheqer.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..