Flutura me kungull e djathe te shkrire

Perberesit:
300gr makarona flutur
400gr kungull

100gr salcice
4 feta djath te shkrire ne feta (qe perdoret per tost)
20gr gjalp
kripe, piperPergatitja:
Presim tulin e kungullit te lare dhe te pastruar ne kubik te vegjel te cilet i veme te kaurdisen ne nje tigan me pak gjalp dhe sherebel. I rregullojme me kripe dhe piper sipas deshires, vendosim kapakun dhe i leme ne kete menyre te zbuten ne zjarr te avashem duke i perziere here pas here. Ne nje tenxhere me uje te kripur, ziejme makaronat dhe nderkohe skuqim salcicen e prere ne copeza ne nje tigan te vogel pa i shtuar yndyre (salcicia do te skuqet me yndyren qe leshon).Kur kungulli te jete gatuar plotesisht, e shtypim pak me pirun derisa te formohet nje lloje
pureje, i shtojme salcicen, djathin e shkrire ne copa dhe se fundi makaronat qe i kemi kulluar. I perziejme mire te gjithe perberesit dhe e sherbejme kete pjate duke e sperkatur me djath te grire apo sherebel.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..