Finokë të skuqur me vezë

Finokë të skuqur me vezëPërbërësit (për 4 – 5 persona):

-Finok 1 kilogram

-Miell 1 lugë gjelle

-Vezë 2 kokrra

-Vaj 2 filxhanë kafeje

-Kripë

-Piper

Përgatitja:

Finokët e pastruar ziejnë në ujë të valuar me kripë, kullohen, priten në feta, u hidhet kripë, piper i zi, kalohen në miell e vezë të rrahura dhe skuqen nga të dyja anët. Derisa të krijohet një kore e kuqerremtë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Vegjetariane

Don't Miss! random posts ..