Fileto peshku të skuqura me vezë

Fileta e pastruar nga halat e lëkura pritet në copa racioni që të marinohen në një enë porcelani me lëng limoni, fletë dafine,vaj ulliri, një tufe majdanozi, piper të zi dhe lihen në frigorifer për 1-2 orë.

Vezët rrihen me qumësht ose ujë dhe u hidhet kripë. Filetot kullohen nga marinada, u hidhet kripë, lyhen me miellin kalohen në vezë dhe skuqen në vaj të nxehtë.

Shërbehet me feta limoni e patate të skuqura.

Fileto nga 1 për person,
limon një kokërr mesatare,
kripë, piper,
majdanoz 1 tufëz,
fletë dafine 2 deri 3 gjethe,
vaj ulliri 2 deri 3 lugë gjelle,
2 kokrra vezë,
1filxhan qumësht ose ujë,
vaj për skuqje 2 deri 3 filxhan kafeje,
garniture sipas dëshirës

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
·

Don't Miss! random posts ..