Fileto lepuri me patate

Përbërësit

-350 gr patate
-2 filetë lepuri
-kopër
-rozmarinë
-gjethe menteje
-sallatë jeshile
-lëng perimesh
-vaj ulliri
-kripë
-piper

Përgatitja
1.Për përgattjen e kësaj recete, përgatisni filetot e lepurit, kriposini dhe hidhini piper dhe më pas skuqini në tigan për disa minuta në vaj të nxehtë me 2 degë rozmarinë, derisa të keni marrë një ngjyrë të artë.
2.Transferojini filetot në një tavë me të gjithë vajin e gatimit të tyre dhe futini në furrë në 165 °c për 30-35 minuta.
3.Pasi t’i hiqni nga tava lërini të pushojnë për 10 minuta të mbuluar me një gjethe alumini.
4.Shkëputini fundin e filetove nga ena ku i poqët duke e vënë në zjarr për një moment dhe duke i hedhur pak lëng.
5.Lani patatet dhe ziejini, duke filluar me ujë të ftohtë dhe hiqini 10-15 minuta pasi ka nisur zierja, varet nga madhësia.
6.Kullojini, lërini të ftohen, më pas qërojini dhe grijini në një rende me vrima të mëdha, hidhni kripë dhe piper, një lugë vaj dhe pak kopër të grirë.
7.Shpërndajini patatet në 4 unaza me diametër 10 cm në një tavë me letër furre dhe futini në 180 °c për 4-5 minuta.
8.Pasi t’i nxirrni nga furra, largoni unazat dhe merrni patatet “rösti”.
9.Grijini filetot e lepurit në feta të holla, duke i vënë sipër patateve “rösti” duke i kompletuar me sallatë dhe gjethe menteje.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Specialitete me mish

Don't Miss! random posts ..