Fileto Fazani me patate të ëmbla

Fileto Fazani me patate të ëmblaPërbërësit:
-4 fileto fazani,
-600g patate të ëmbla,
-100g qepë,
-100g gjalpë,
-200g spinaq,
-2 thelpinj hudhër,
-kopër, kripë e piper sipas dëshirës.

Përgatitja:
Për purenë e patates: në një tenxhere vendosim gjalpin, patatet, kripë e piper. Pasi i skuqim për 10 minuta, i shtojmë pak ujë dhe i lëmë të ziejnë ngadalë për 15-20 minuta. Pasi patatet të kenë zierë, i kalojmë në mikser. Në një tigan me pak gjalpë e skuqim spinaqin me kopër, kripë e piper në temperature të lartë.
Fileton e fazanit e kriposim, i hedhim piper dhe e vëmë të skuqet në tigan të nxehtë më pak vaj nga ana e lëkurës, derisa të bëhet krokante.
Në pjatë vendosim purenë, spinaqin e skuqur dhe në fund vendosim fileton e fazanit.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Specialitete me mish

Don't Miss! random posts ..