Filetë pule e mbushur

Përbërësit:

*2 fileta nga gjoksi i pulës,

*12 kërpudha mesatare,

*2 qepë të njoma,

*4 feta zambon apo proshutë, kripë, piper, pak hudhër e grirë, miell, djathë i grirë

E presim filetën në mes. I rrahim copat, me qëllim që të bëhen shumë të holla. Pastaj u hedhim kripë dhe piper.

Kërpudhat i presim në copa të vogla dhe i skuqim bashkë me qepën. Pastaj shtojmë kripë, piper dhe hudhrën e grirë.

Në çdo filetë shtrojmë një fetë zambon, ndërsa sipër hedhim kërpudhat e skuqura dhe pak djathë të grirë, mundësisht kaçkavall.

I mbështjellim filetat e pulës në mënyrë të tillë që të jenë të mbyllura nga të gjitha anët dhe i lidhim me një spango që mos të hapen.

Në një pjatë hedhim miell dhe filetat i lyejmë me miell. I kavërdisim tek i njëjti tigan ku kishim skuqur edhe kërpudhat me qepët, deri sa të skuqen pak. Pastaj i vendosim në furrë për rreth 10 minuta. Mund t’i shoqëroni me makarona.

Ju bëftë mirë!

Article Tags:
Article Categories:
Receta me mish Pule

Comments

Don't Miss! random posts ..