Fileta shojze në salcë domatesh

pulaNevojiten:

▪ Katër fileta shojze të detit prej 200 g
▪ 550 g domate të prera në katrorë (nga konserva) me erëza
▪ 400 g spinaq
▪ një qepë
▪ 100 g bademe të grira
▪ 2 lugë erëza për peshk
▪ 4 lugë vaj ulliri
▪ kripë dhe piper

Përgatitja:

Ngroheni furrën në 200 gradë. Në tenxhere ngrohni 2 lugë vaj në temperaturë mesatare dhe fërgoni qepën e grirë imët.

Pastaj shtoni domatet, zieni në temperaturë mesatare 5-7 minuta dhe përzieni spinaqin e pastruar dhe bademet e grira.

Qitni kripë dhe piper sipas dëshirës dhe qiteni në enë rezistuese ndaj zjarrit me dimensione 33:23 cm.

Sipër rendisni filetat e shojzës, qitni erëzat për peshk, qitni vajin e mbetur të ullirit dhe piqeni në furrë 12 – 15 minuta.

Ju bëftë mirë!

Article Categories:
Receta me mish Pule

Don't Miss! random posts ..