File viçi me kërpudha dhe pana

File viçi me kërpudha dhe panaPërbërësit:

-4 file viçi (rreth 200 gr një file)

-200 ml pana

-250 gr kërpudha

-pak kripë

-pak piper

-vaj ulliri

-pak miell

Copat e mishit kalojini në miell e shkundini nga mielli i tepërt. Në një tigan me vaj skuqni fort nga të dyja anët filet e viçit. Më pas shtoni kërpudhat e pastruara mirë. Shtoni kripë, piper e mbulojeni tiganin me kapak.

Përgatitja:

E lehtë

Lëreni të ziejnë për disa minuta në këtë mënyrë. Pastaj shtoni panën e freskët e trazojeni mirë. Vendosni nga një file në pjatë e sipër hidhni salcën me kërpudha e pana. Shërbeni pjatën të ngrohtë duke i grirë dhe pak piper sipër.

15 min

Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..