Fergese me speca dhe domate

Perberesit per 4 vete

*1/2 kg. speca (mund tre perdoren te kuq e jeshile bashke)
*1 kg. domate (te grira me rende)
*2-3 luge gjelle gjize
*2 thelbinj hudhra
*kripe
*piper
*spec djeges
*vaj ulliri (ky sipas deshires, nuk eshte i domosdoshem)

Pergatitja

Pasi te kemi lare dhe qeruar specat nga farat, i hedhim ne tiganin qe me pare e kemi, vendosur ne zjarr me pak vaj, i skuqim specat dhe i heqim menjane, ne tiganin me vajin e specave te skuqur, shtojme domatet e grira me rende dhe dy thelpinjte e hudhrave, me pas shtojme piperin, kripen dhe specin djeges, i leme te skuqen derisa domatet te mos kene shume nga lengu i tyre, ne kete moment hedhim gjizen, e leme 5-10 min dhe pastaj shtojme specat e skuqur me pare.I leme per 10 min te gjitha bashke dhe me as i heqim nga zjarri.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Vegjetariane

Don't Miss! random posts ..