Fergesë me melçi!

Për 4 persona:
500 gr melçi vici(ose pule)

300 gr gjizë
1 spec jeshil
1 spec i kuq
1 qepe të madhe
1 domate
vaj ulliri
kripë,piper.

Përgatitja:
Në një tigan vëjme melçin të zieje pak me ujë (shikojeni me sy dhe provojeni kur të ziejë),ndërkohe që melçia zihet pergatisim qepen në një tigan e skuqim,pastaj hedhi 2 specat që janë të prera katrore të vegjel.me vonë hedhim dhe gjizen,i përziejmë bashkë deri sa merret një ngjyrë, pastaj hedhim melçit pasi janë ziere i hedhim të tigani tjeter,hedhim kripë,piper,dhe pak ujë përseri që të ziejë bashke me gjizen…shikojeni dhe provojeni pastaj e kur të jetë gati e hiqni dhe e servirni të nxehtë…Në fund Ju bëftë mirë..!!

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Comments

Don't Miss! random posts ..