Ëmbëlsirën e shpejtë dhe të shëndetshme mund ta hani sa t’jua dojë qejfi!

Ëmbëlsirën e shpejtë dhe të shëndetshme mund ta hani sa t’jua dojë qejfi!Përbërësit:
– 300 g hurma,
– 200 g arra,
– 60 g kakao pluhur,
– 1 lugë ekstrakt vanilje,
– Ujë,
– Pak kripë. Për glazurë: – 40 g kakao pluhur,
– Gjysmë luge ekstrakt vanilje,
– 50 g shurup panje,
– 2 lugë vaj bimor apo vaj i shkrirë kokosi.

Përgatitja:
Hiqjani hurmave bërthamat, bluani në blender dhe shtoni arra, 60 g pluhur kakaoje, 1 lugë ekstrakt vanilje dhe pak kripë. Ngadalë shtoni edhe ujë, derisa përbërja të bëhet e lëmuar. Shtrijeni në tepsi dhe futeni në frigorifer që pak të ftohet, pastaj qitni glazurën e kakaos pluhur të përzier me gjysmë luge ekstrakt vanilje, shurup panje dhe vaj. Në vijim, shikojeni videon, transmeton Telegrafi.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..