Embëlsirë me tërshërë dhe karrota

Embëlsirë me tërshërë dhe karrotaPërbërësit:

-125g tërshërë

-40 g arra

-1 lugë çaji bajame të grira

-190 g gjalp kikiriku

-3 lugë çaji mjaltë

-1 lugë çaji kanëllë

-40 g karrota të grira

-50g rrush i thatë

Përgatitja:

Shtoni në një tas, tërshërën, arrat, bajamet e grira dhe përziejini së bashku. Më pas shtoni gjalpin e kikirikut, mjaltin dhe kanellën. Vazhdoni t’i përzieni fort me lugë.

Në fund shtoni karrotat dhe rrushin e thatë dhe punojeni me duar deri sa të krijohet një masë uniforme.

Më pas formoni me duar, rreth 12 toptha dhe vendosni në një letër kuzhine. Futini në frigorifer për një orë dhe ëmbëlsira është gati.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira · KEK & Biskota

Don't Miss! random posts ..