Ëmbëlsirë me susam

Ëmbëlsirë me susamPËRBËRËSIT:
500 gr susam,
500 gr llokum,
200 gr zhele bonbone.

Në enë të përshtatshme fërgohet pak susami. Shtohet llokumi duke e përzier vazhdimisht me lugë druri, gjersa të shkrihet llokumi dhe masa të kompaktësohet, raporton Gazeta Kosova Sot

Masa e nxehtë hidhet në letër pergamenti dhe rrafshohet në formë katrori. Zhele bonbonet priten për së gjati dhe në fillim të katrorit vihen në formë shiriti. Sa është e vakët, me ndihmë të letrës, mbështillet ëmbëlsira në formë rolade. Pasi të ftohet pritet në rrathë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..