Embelsire me qumesht

Embelsira me qumeshtPerberesit:
330 gram miell
300 gram sheqer
270 ml qumësht
3 vezë
2 luge pluhur pjekes (Baking Powder, Peciv)
Disa pika të aromatizues për shije (, limon, vanilje …)
Një majë e luges me kripe.

Pergatitja:
Tundim vezën dhe sheqer sebashku, pastaj gradualisht shtoni përbërësit e mbetur.

E hedhim ne tave dhe e piqeni në furrë për 50min në 160 °.

Gjithmonë kontrolloni me “testin e kruese dhëmbësh” para se ta ngjerrim nga furra jashtë. Ju befte mire!

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..